(Akersposten) Sist lørdag, før regnet satte inn, var det stor trengsel på t-banen og busser som fraktet skifolket ut i marka. Samtidig ble parkeringsplassene fylt opp i løpet av kort tid. Dette skjer til stadighet på de fineste skidagene og nå vil byrådet øke frekvensen på avganger mot marka for t-bane og busser.
Kaos på vei til marka: – Det var bare fullt, fullt, fullt
Byrådet har satt av 3,5 millioner kroner for å styrke kollektivtilbudet til Nordmarka, Sørkedalen, Maridalen, Solemskogen og Lillomarka ut skisesongen, skriver Aftenposten.
På flere av linjene blir det hyppigere avganger i helg og på ettermiddag og kveld. På andre ruter vil busser settes i beredskap i helgene, slik at de kan settes inn på kort varsel på fine turdager (se faktaboks).
- LES OGSÅ: Lover billigere kollektivpriser
– Vi vil gjerne gjøre det så lett som mulig for folk å komme seg ut i skogen, og at flest mulig skal reise kollektivt til Marka. I det siste har det vært ganske fullt på kollektivtransporten til typiske utfartssteder, og det har også vært mye bilkø og parkeringskaos, sier samferdselsbyråd Sirin Stav til Aftenposten.
Lørdag kokte det i marka: – Vanvittig med folk
Mellom Majorstuen og Frognerseteren vil det gå åtte tog i timen lørdager og søndager. Samtidig vil det bli økt frekvens på kveldstid.
Skiforeningen, som har satt opp egne markabusser til Ringkollen og Mylla, har ytret ønske om at Gjøvikbanen stopper på Sandermosen stasjon i Maridalen. Dette vil byråd Sirin Stav ta opp med Ruter, som så vil henvende seg videre til Vy med ønsket om stopp på Sandermosen stasjon.
Bussen for deg som vil gå langturer
– Alle busser er utstyrt med kjettinger, sier Ruter. Her er forklaringen på hvorfor de ikke brukes